f معماران کاشان - گنبد ژئودزیک چیست؟
 
 
 

گنبد ژئودزیک چیست؟

نویسنده : محسن نورپور (مدیر) | تاریخ : جمعه ۱۲ خرداد۱۳۹۱ | ساعت : 16:11

گنبدهای ژئودزيک براساس 5 حجم اصلی افلاطونی شكل می گيرد:

"چهار ضلعی - مكعب - هشت ضلعی - دوازده ضلعی - بيست ضلعی"

در اين 5 حجم ، چند ضلعی ها همگی منتظم بوده و تمامی اضلاع يكسان هستند و تعداد وجوه با تعداد رئوس برابر است ، چنين احجامی به هر شكلی كه قرار گيرند ، تمام رئوس با محيط كره در تماس می باشند.

هندسه:

گنبدهای ژئودزیک از طريق تقسيمات فرعی به صورت يک يا چند حجم افلاطونی شكل می گيرند. هشت ضلعی و بيست ضلعی به دليل آن كه از مثلث هايی تشكيل می گردند به طور ذاتی پايداری بيشتری دارند و به عنوان عناصر اصلی در اكثر گنبدهای مشبک در ساختمان مورد استفاده قرار می گيرند.

با تعداد تقسيمات بشتر ، گنبدهای نرم تر و انعطاف پذيرتر به دست می آيد. گنبدهای ژئودزيک واقعی از توسعه و تكميل گنبدهای دندانه ای مهار شده به وجود آمده اند. بارها در گنبدهای ژئودزيک از طريق نيروهای محوری (كشش و فشار) موجود در اعضای قاب به پی ها منتقل می شوند. تمامی اعضايی كه در بالای گنبد نيم كروی قرار گرفته اند (بالای 45 درجه) در زير بار يكنواخت ، تحت فشار و تمامی اعضای پايينی تحت كشش و اعضای نزديک به خط عمود تحت فشار می باشند. شكل گنبد ، جهت نيروی عكس العمل رانشی در پی نقش تعيين كننده را دارد.

 سقف های گنبدی (ژئودزيک):

این نوع از سقف ها ، از لحاظ فيزيكی بهترين مقاومت را در مقابل نيروی خارجی ، مثل بادهای شديد يا امواج سهمگين آب دارند.

امروزه با توجه به استفاده روز افزون از سازه های فضا کار و با وجود آمدن نرم افزارها در عرصه مهندسی سازه ، نوآوری هایی در زمینه طراحی و ساخت سازه های فضاکار صورت گرفته ، به نحوی که امروزه در دنیا شاهد محبوبیت روز افزون این نوع سازه ها هستیم و این محبوبیت ناشی از قابلیت منحصر به فرد این سازه هاست که از خصوصیات بارز آن آنها ، پوشش دهانه های بزرگ ، جلوه های زیبا ، وزن کم ، سادگی تولید ، سرعت نصب و ... را میتوان نام برد. از طرفی با پیشرفت علم و تکنولوژی ، نیازها و خواسته های جدید در زمینه مهندسی سازه رخ داده است.

عامل زمان اهميت بيشتری يافته و باعث روی آوردن به سازه های پيش ساخته شده است ، همچنين با افزايش جمعيت ، جوامع بشری علاقه به داشتن فضاهای بزرگ بدون حضور ستون های ميانی از جمله مراكز خريد و سوپر ماركت ها ، مساجد ، پل ها و سازه هايی كه در مدار زمين قرار می گيرند نظير پشقاب مخابراتی اشاره كرد.

اين نوع سازه ها بدليل اشكال بسيار متنوع از جمله گنبدی ، چليكی ، قوسی ، شبكه ای مسطح دو يا چند لايه و .... دارای جذابيت فراوان نیز هستند....
 

آخرین مطالب

» خانه ی احیاگر، احیا نشد! ( جمعه ۳ بهمن۱۳۹۳ )
» طراحی لامبورگینی توسط یک ایرانی ( شنبه ۱ آذر۱۳۹۳ )
» گرافیتی اسلامی! ( جمعه ۱۸ مهر۱۳۹۳ )
» جای خالی رنگ در گرافیک شهری ( جمعه ۱۸ مهر۱۳۹۳ )
» معماری 35 موزه برتر جهان ( دوشنبه ۱۴ مهر۱۳۹۳ )
» معماری و طراحی داخلی خانه ای ساده با متریال گرم ( دوشنبه ۱۴ مهر۱۳۹۳ )
» آجر شیشه ای ( چهارشنبه ۹ مهر۱۳۹۳ )
» campus2، مقر جدید اپل ( جمعه ۴ مهر۱۳۹۳ )
» آپارتمان مسکونی در آبادان ( دوشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۳ )
» خانه شریفی‌ها،پروژه ای منحصر به فرد ( پنجشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۳ )
» ساعت های پویا ، شیک و مینیمالیستی ( چهارشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۳ )
» فست فود نمک ( چهارشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۳ )