f معماران کاشان - لوكوربوزيه كيست؟
 
 
 

لوكوربوزيه كيست؟

نویسنده : محسن نورپور (مدیر) | تاریخ : شنبه ۳ دی۱۳۹۰ | ساعت : 16:11

اولین خانه‌هایی که او طراحی کرد در لشودفوند و متعلق به خود وی بودند، مانند ویلا فالت، ویلا شوآب، و ویلا ژان نرت برای پدر و مادرش. این خانه‌ها یادآور سبک معماری رایج، منطبق بر طبیعت کوه‌های بومی در آن منطقه، یعنی رشته کوه‌های آلپ بودند.

لو کوربوزیه در حدود سال ۱۹۰۷ به پاریس رفت و در آنجا در دفتر دو تن از معروف‌ترین معماران آن دوره یعنی آگوست پره و پیتر بهرنز به مدت چند سال کار کرد. وی سپس به بالکان، آسیای صغیر، یونان و رم سفر کرد و نقاشی‌های بسیاری از این سفر با خود به همراه آورد.

لو کوربوزیه در طی فعالیت حرفه‌ای خود، استفاده از یکی از شاخص‌ترین مصالح ساختمانی مدرن یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت.

 اصول لو کوربوزیه :

 

در زمینه معماری لو کوربوزیه خانه را به عنوان ماشینی برای زندگی عنوان کرد، همانگونه که اتومبیل ماشینی برای حرکت است. وی پنج اصل را در ساختمان‌های مدرن معرفی کرد که عبارتند از:

1-ستون‌ها ساختمان‌ها را از روی زمین بلند می‌کنند.

2-بام مسطح و باغ روی بام

3-پلان آزاد

4-پنجره‌های طویل و سرتاسری

5-نمای آزاد، کف‌ها و دیوارها به صورت کنسول

 

تناسبات طراحی:

لو کوربوزیه از یک شبکه مدولار با تناسبات طلایی برای طراحی پلان و نما استفاده می‌کرد و تناسبات و اندازه‌های بدن انسان را طبق مدل خودش درطراحی بکار می‌بردکالین رو در مقاله‌ای با عنوان ریاضیات ویلای ایده آل در سال ۱۹۴۷ شباهت‌های بین قسمت‌های فضایی یک ویلای پالادیو را با سازه شبکه‌ای یکی از ویلاهای لو کوربوزیه نشان داده است. گرچه هردو ویلا سیستم تناسب دهنده مشابهی دارند و از یک نظم ریاضی عالی پیروی می‌کنند، اما ویلای پالادیو شامل فضاهایی با اشکال ثابت و روابط متقابل هماهنگ است در حالیکه ویلای لو کوربوزیه، از طبقات افقی شامل فضاهای آزاد که توسط کف و سقف تاوه‌ای تعریف می‌شوند، ساخته شده است.

 شهرسازي:

لو کوربوزیه شهرهای آینده را شهرهایی تجسم نمود که از آسمانخراشهای عظیم و مرتفع تشکیل شده است . در هر یک از این آسمانخراشهای چند عملکردی، حدود صد هزار نفر کار و زندگی خواهند کرد. در این ساختمانها، آپارتمانهای مسکونی، ادارات، فروشگاه‌ها، مدارس، مراکز تجمع و کلیه احتیاجات یک محله بسیار بزرگ فراهم است. ساکنان این مجتمع‌ها، از دود و سر و صدای ترافیک اتومبیل‌ها به دور هستند و بجای آن از آفتاب و دید و منظر زیبا استفاده میکنند.

بر اساس این نظریه، دو شهر مهم در دهه پنجاه میلادی، طراحی و اجرا شد. یکی شهر چندیگار در هند بود که توسط خود لو کوربوزیه طراحی شد. برای طرح این شهر لو کوربوزیه از جدیدترین ظوابط شهر سازی و معماری مدرن که عمدتاَ خود او مسئول تبیین آنها بود، استفاده کرد.

دومین شهری که توسط عقاید لو کوربوزیه طراحی شد، شهر برازیلیا، پایتخت برزیل بود که توسط لوچیو کوستا و اسکار نیمایر در سال 1957 طراحی شد. نمایر خود با لو کوربوزیه، در طراحی ساختمان وزارت آموزش و پرورش برزیل در سال ۱۹۳۶ همکاری کرده بود.

همچنین ساختمان طراحی شده توسط نورمن فاستر، معمار سبک های تک، بنام برج هزاره توکیو 1989 در ساحل شهر توکیو را می‌توان نمونه کاملی از برج‌های چند منظوره نظریه لو کوربوزیه تلقی کرد.

  


آثار مهم :

موزه ملی هنر غرب توکیو

1912 - ویلای ژانره، فرانسه

1928 - ویلا ساووا، فرانسه

1931 - کاخ شوروی، روسیه

1938 - آسمانخراش کارتسین، ایالات متحده

1948 - خانه کراتکت، آرژانتین

1952 - ساختمان سازمان ملل، ایالات متحده

1954 - عبادت گاه رونشام، فرانسه

1956 - موزه احمدآباد، هندوستان

1956 - مجموعه ورزشی صدام حسین، عراق

1957 - موزه ملی هنر غرب، ژاپن

1960 - دیر سنت ماری، فرانسه

1958 - نمایشگاه فیلیپس بلژیک

1961 - مرکز هنرهای بصری کارپنتر دانشگاه هاروارد، ایالات متحده

1969 - کلیسای سنت پیر فرمینی، فرانسه

 

منبع : ويكيپديابرچسب‌ها: لوکوربوزیه, شارل ادوارد شانره, اصول لوکوربوزیه

 

آخرین مطالب

» خانه ی احیاگر، احیا نشد! ( جمعه ۳ بهمن۱۳۹۳ )
» طراحی لامبورگینی توسط یک ایرانی ( شنبه ۱ آذر۱۳۹۳ )
» گرافیتی اسلامی! ( جمعه ۱۸ مهر۱۳۹۳ )
» جای خالی رنگ در گرافیک شهری ( جمعه ۱۸ مهر۱۳۹۳ )
» معماری 35 موزه برتر جهان ( دوشنبه ۱۴ مهر۱۳۹۳ )
» معماری و طراحی داخلی خانه ای ساده با متریال گرم ( دوشنبه ۱۴ مهر۱۳۹۳ )
» آجر شیشه ای ( چهارشنبه ۹ مهر۱۳۹۳ )
» campus2، مقر جدید اپل ( جمعه ۴ مهر۱۳۹۳ )
» آپارتمان مسکونی در آبادان ( دوشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۳ )
» خانه شریفی‌ها،پروژه ای منحصر به فرد ( پنجشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۳ )
» ساعت های پویا ، شیک و مینیمالیستی ( چهارشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۳ )
» فست فود نمک ( چهارشنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۳ )